Zeytinyağlı Şakşuka Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Şakşuka MalzemeleriZeytinyağlı Şakşuka Malzemeler

Zeytinyağlı Şakşuka yapmak için aşağıdaki malzemeleri kullanacağız:

3 tane patlıcan

5-6 tane orta boy patates

5-6 tane orta boy kabak

5-6 tane yeşil biber

2 tane kırmızı biber

12-13 tane domates

Yapılışı

Öncelikle sebzelerimizi küp küp doğruyoruz. Siz istediğiniz ebatlarda doğrayabilirsiniz. Patlıcanları 20 dk tuzlu suda bekletiyoruz. Daha sonra sebzelerimizi sırası ile kızartmaya başlıyoruz.

Kızartmaya başlarken önce yağımızı iyice kızartıyoruz. Yoksa sebzeler tencereye ve birbirine yapışır. Patates ile kızartmaya başlıyoruz. Kabak,patlıcan ve en son biberi kızartıp havlu peçete serdiğimiz bir kaba yağını çekmesi için bekletiyoruz.

Domateslerimizi bir tencereye alıp tuz ekliyoruz ve domatesler yumuşayıp biraz suyunu çekene kadar pişiriyoruz.

Sebzeleri servis tabağına dizip üzerine domates sosumuzu döktükten sonra yemeğimiz hazır. Pilav, makarna veya cacık ile servis edebilirsiniz.Zeytinyağlı ŞakşukaZeytinyağlı Şakşuka Yemeği

Svd Mrd

Ben Sevda 1981 Malatya doğumluyum,evli ve 3 çocuk annesiyim.Ben yemek yapmayı, eşimde yemek yemeyi çok seviyor.Ne demişler erkeğin kalbine giden yol midesinden geçermiş:)Bu sebeple o konuda çok iyi anlaşıyoruz.Bunların dışında birazda teknoloji merakım var.Araştırma ve yeni şeyler öğrenmek en çok sevdiğim şeydir.Bu sebeple Web tasarım kursuna gidip kendime site açmaya ve yaptığım yemekleri paylaşmaya karar verdim:)Denenmiş,pratik,kolay ve evde bulabileceğiniz malzemelerle yapılmış tariflerle aranızda olacağım.Yemeksunumu.com aile sıcaklığı sunan,samimi görsel ve tarifleri ile her zaman sizlerle birlikte olacaktır.Bugün ne pişirsem derdine son verip sitemizi incelemeye başlayabilirsiniz.Zamanla sizlerde tariflerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir