asma

Mayıs ayı sonu ve haziran başında asma yaprakları salamura yapmak için en uygun zaman oluyor.Yaprağınızı bu mevsimde taze olarak salamura yaparak kış aylarında tüketebilirsiniz.

Malzemeler

9 kilo yaprak

9 kiloyu alabilecek büyüklükte bidon (İlk kez yapanlar satıcıya sorarsa onlar da yönlendiriyor)
Tarifimi güvenerek uygulayabilirsiniz.

3 kilo iri tuz (kaya tuzu ya da salamura tuzu da deniyor)

İşe öncelikle yaprak almakla başlamalısınız. Alacağınız yapraklar küçük, damarları ve kendisi ince olmalıdır. Yaprağın arası çok ayrık olmamalı. İri damarlı yaprakları almaktan kaçının.
İlk olarak 1,5 litre suyu kaynatarak içine 4-5 çorba kaşığı tuz atarak eritin. Tuz oranının istendiği kadar olduğunu anlamak için yumurta koyarak bakılıyor, eğer yumurta suyun yüzünde kalıyorsa tuz oranı istenen kıvama gelmiş kabul ediliyor.

Kaynattığınız ve tuz eklediğiniz bu suyun soğuması gerekiyor. En çabuk soğuyacağı yere kaldırın. Aldığınız yaprakları yukardaki gibi üstüste gelecek şekilde dizin…Bu yapraklardan 8-10 tane alarak (parlak kısımları içte kalacak şekilde) saplarının olduğu kısma fotoğraftaki gibi yaklaşık 1 tepeleme çay kaşığı kadar tuz koyun ve yaprağınızı sarın.

Tuzlayarak sardığınız yaprakları, fotoğraftaki gibi, bidona düzgün şekilde dizin. Arada bir bastırarak aralarda boşluk kalmasını engelleyin.Tüm yaprakları sararak bastıktan sonra son olarak tamamen soğuduğuna emin olduğunuz tuzlu suyunuzu yavaş yavaş ekleyin..Yapraklar suyu ekledikten sonra inecektir. Sığmayan yapraklarınız varsa oluşan bu boşluğu tekrar doldurabilirsiniz. Ayrıca kapağı kapamadan evvel ince uzun bir bıçak veya benzeri bir şeyi kullanarak yandan (içine sokarak) havasını alın.
Sarmayı yapacağınız zaman ihtiyacınız kadar yaprağı kaynamış sıcak suya koyup 5 dk kaynatıyoruz. biraz bekleterek tuzundan arındırmış olacaksınız.

Asma Yaprağı Buzluğa Konulur mu?

Yaprakları desteleyip dolap poşetine koyun ve iyice havasını alarak ağzını bağlayın..Sonra buzluğa koyun.Daha sonra saracağınız zaman çıkartıp bir kaba yerleştirip üzerine sıcak su ekleyip kapağı kapalı bekletelim ve sonra saralım…

buzlukta-asma-yaprağı

Taze yaprakla sarmamız

sarma