Tuzda Tavuk

Tavuğumuz Hatay yöresine ait ve meşhur bir yemektir.Bu tavuğu yemek için illa Hatay’a mı gitmek gerekiyor?Tabi ki hayır :)Evinizde çok basit malzemelerle tavuğunuzu pişirebilirsiniz.
Ağzınızda dağılan lokum gibi tadı olan bir tavuk tarifi yapacağız.Tüm tavuk pişmesi biraz zor olabiliyor.Bunu kaya tuzu içerisinde pişirirseniz tavuğunuz mükemmel bir şekilde pişmiş olur.Misafirlerinize gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.Tavuk çok tuzlu olur nasıl olur diye düşünebilirsiniz.Fakat hiç tuzlu olmuyor.Aksine yerken tuz eklemeniz gerkiyor.
Evinize yakın ekmek fırını var ise tavuğunuzu hazırlayıp pişirmek için orayada verebilirsiniz.Ama evde de aynı tadı yakalayabiliyoruz.Kim taşıyacak 5-6 kiloluk tepsiyi diyebilirsiniz
Tarifime geçmek istiyorum.

Tuzda Tavuk

Tuzda Tavuk Malzemeleri

 

*2 kg tüm tavuk
*4 kg kaya tuzu
*Yarım çay bardağı kadar soğuk su

Tuzda Tavuk Yapılışı
Tavuğumuzu bütün olarak alıp temizliyoruz.İçini dışını iyice yıkıyoruz. Fırın tepsimizin tabanına kaya tuzundan seriyoruz, bir parmak kalınlığında olacak.

Tavuğumuzu tepsinin tam ortasına yerleştiriyoruz.

tavuk

Daha sonra kademeli olarak tuzumuzdan tavuğun etrafını kaplıyoruz. Bunu yaparken arada elimizi ve tuzu ıslatıyoruz ki tuz birbirini tutsun.

tavuk yemegi

Kaplama işleminde tuzun kalınlığı yaklaşık 5-6 cm olacak şekilde kaplayalım.

tavuk tarifi

Fırınımızı en yüksek derecede(250) ısıtıp tuzda tavuğumuzu fırına koyuyoruz.Tavuğumuzu fırında 2 saat pişiriyoruz..Ara ara tavuğumuzu çeviriyoruz.Tepsi ağırlaşıyor.Çevirirken dikkat edelim.

2 saat sonunda fırını kapatıp fırında 15 dk bekletiyoruz.
Daha sonra fırından çıkarıyoruz.

tuzda tavuk

Fırından çıktıktan sonra kalın bir bıçak yardımı ile tuzunu tavuğa zarar vermeden kırarak çıkarıyoruz.

tuzda tavuk tarifi

Üzerindeki tuzu da silkeledikten sonra lokum gibi tavuğumuz servise hazır.

PÜF NOKTASI:Tavuk ölçüsü istediğiniz kadar olabilir.Bu ölçü 5-6 kişi için yeterli olur.Tuz miktarı tavuk miktarına göre artmalıdır.
İsteğe bağlı içine ,iç pilav hazırlayabilirisniz veya soğan ve sarımsak ile doldurabilirsiniz.
*Tavuğumuza herhangi bir şey koymuyoruz. Tuzun içinde, kendi yağıyla pişiyor. Kaya tuzunda yapmamızın sebebi de tuzdaki mineralleri tavuğun içine çekmesi. Bu, onu daha lezzetli yapıyor. Tavuk bu sayede helva gibi oluyor. Kemiğine kadar en doğal şekilde pişiyor.”

Sunum için tavuk 1.40 dakika piştikten sonra bir tepsi içerisinde domates,soğan,sarımsak ve biber koyup közledim.20-25 dakika sonra közlendi.

 

 

tuzda tavuk tuzda tavuk nasıl yapılır tavuk yemegi tavuk tavuk tarifi

 

 

Svd Mrd

Ben Sevda 1981 Malatya doğumluyum,evli ve 3 çocuk annesiyim.Ben yemek yapmayı, eşimde yemek yemeyi çok seviyor.Ne demişler erkeğin kalbine giden yol midesinden geçermiş:)Bu sebeple o konuda çok iyi anlaşıyoruz.Bunların dışında birazda teknoloji merakım var.Araştırma ve yeni şeyler öğrenmek en çok sevdiğim şeydir.Bu sebeple Web tasarım kursuna gidip kendime site açmaya ve yaptığım yemekleri paylaşmaya karar verdim:)Denenmiş,pratik,kolay ve evde bulabileceğiniz malzemelerle yapılmış tariflerle aranızda olacağım.Yemeksunumu.com aile sıcaklığı sunan,samimi görsel ve tarifleri ile her zaman sizlerle birlikte olacaktır.Bugün ne pişirsem derdine son verip sitemizi incelemeye başlayabilirsiniz.Zamanla sizlerde tariflerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir