Tuzda Tavuk Nasıl yapılır?

Tavuğumuz yemeğimiz Hatay Mutfağına  ait ve meşhur bir yemektir.Tuzda  tavuğu yemek için illa Hatay’a mı gitmek gerekiyor?diye içinizden geçirdiğinizi duyar gibi oldum:)Tabi ki hayır :)Evinizde 2 malzeme ile  tavuğunuzu pişirebilirsiniz.
Ağzınızda dağılan lokum gibi  bir tavuk tarifi yapacağız.Tüm tavuk pişmesi biraz zor olabiliyor.Bunu kaya tuzu içerisinde pişirirseniz tavuğunuz mükemmel bir şekilde pişmiş olur.Misafirlerinize gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.Tavuk çok tuzlu olur nasıl olur diye düşünebilirsiniz.Fakat hiç tuzlu olmuyor.Aksine yerken tuz eklemeniz gerekiyor.
Evinize yakın ekmek fırını var ise tavuğunuzu hazırlayıp pişirmek için oraya da verebilirsiniz.Ama evde de aynı tadı yakalayabiliyoruz.Kim taşıyacak 5-6 kiloluk tepsiyi diyebilirsiniz.Evde fırında rahatlıkla pişirebilirsiniz:)

Tuzda Tavuk

Tuzda Tavuk Malzemeleri

*2 kg tüm tavuk
*4 kg kaya tuzu
*Yarım çay bardağı kadar soğuk su

Tuzda Tavuk Yapılışı
Tavuğumuzu bütün olarak alıp temizliyoruz.İçini dışını iyice yıkıyoruz. Fırın tepsimizin tabanına bir parmak kalınlığında kaya tuzunu seriyoruz.

Tavuğumuzu tepsinin tam ortasına yerleştireceğiz.

Daha sonra kademeli olarak tuzumuz ile  tavuğun etrafını yavaşça  kaplıyoruz. Bunu yaparken arada elimizi ve tuzu ıslatıyoruz ki tuz birbirini tutsun.Bazı tariflerde yumurta akı kullanılıyor fakat ben kullanmıyorum.Buna hiç gerek yok..

Kaplama işleminde tuzun kalınlığı yaklaşık 5-6 cm olacak şekilde kaplayalım.Her yeri kapansın açık yeri kalmasın..

Fırınımızı en yüksek derecede(250) ısıtıp tuzda tavuğumuzu fırına koyuyoruz.Tavuğumuzu fırında 2 saat pişiriyoruz..Ara ara tavuğumuzu çeviriyoruz.Tepsi ağırlaşıyor.Çevirirken dikkat edelim.Elimizi yakmayalım..

2 saat sonunda fırını kapatıp fırında 15 dk bekletiyoruz.
Daha sonra fırından çıkarıyoruz.Çok sıcak olacak çok dikkkat edelim.

Fırından çıktıktan sonra kalın bir bıçak yardımı ile tuzunu tavuğa zarar vermeden kırarak çıkarıyoruz.

Üzerindeki tuzu da silkeledikten sonra lokum gibi tavuğumuz servise hazır.Tavuğu kemiklerinden ayırıp pilav ve salata eşliğinde servis ediyoruz.

 

PÜF NOKTASI:Tavuk ölçüsü istediğiniz kadar olabilir.Bu ölçü 5-6 kişi için yeterli olur.Tuz miktarı tavuk miktarına göre artmalıdır.
İsteğe bağlı içine ,iç pilav hazırlayabilirsiniz veya soğan ve sarımsak ile doldurabilirsiniz.
*Tavuğumuza herhangi bir şey koymuyoruz. Tuzun içinde, kendi yağıyla pişiyor. Kaya tuzunda yapmamızın sebebi de tuzdaki mineralleri tavuğun içine çekmesi. Bu, onu daha lezzetli yapıyor. Tavuk bu sayede helva gibi oluyor. Kemiğine kadar en doğal şekilde pişiyor.”

Svd Mrd

Ben Sevda 1981 Malatya doğumluyum,evli ve 3 çocuk annesiyim.Ben yemek yapmayı, eşimde yemek yemeyi çok seviyor.Ne demişler erkeğin kalbine giden yol midesinden geçermiş:)Bu sebeple o konuda çok iyi anlaşıyoruz.Bunların dışında birazda teknoloji merakım var.Araştırma ve yeni şeyler öğrenmek en çok sevdiğim şeydir.Bu sebeple Web tasarım kursuna gidip kendime site açmaya ve yaptığım yemekleri paylaşmaya karar verdim:)Denenmiş,pratik,kolay ve evde bulabileceğiniz malzemelerle yapılmış tariflerle aranızda olacağım.Yemeksunumu.com aile sıcaklığı sunan,samimi görsel ve tarifleri ile her zaman sizlerle birlikte olacaktır.Bugün ne pişirsem derdine son verip sitemizi incelemeye başlayabilirsiniz.Zamanla sizlerde tariflerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Tuzda Tavuk Nasıl yapılır?” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir