Kiraz Yaprağı Sarması

Kiraz Yaprağı Sarması

Malatya yöresine has ve yörede yetişen kiraz yapraklarından sarılarak yapılan kiraz yaprağı sarması, şehrin en sevilen yemeklerinin başında geliyor.

Mayıs ayında henüz tazeyken toplanan kiraz yaprakları isteğe göre ya iğne yardımıyla ipe dizildikten sonra evlerin kilerlerinde saklanıyor ya da salamura yapılarak küplere basılıp saklanıyor.

Kurutulan yapraklar suyla hafif ıslatılmasının ardından kış aylarında sarılmaya hazır hale geliyor.

Kiraz Yaprağı Malzemeleri

1 su bardağı yarma(çiğ simit)
Biraz su
Tuz
Yeteri kadar taze kiraz yaprağı

Üzeri için:
1 büyük kase yoğurt
1 tatlı kaşığı erik ekşisi
2 yk un
Tuz
4-5 adet iri kuru soğan
1 çorba kaşığı tereyağı

Yapılışı

Soğanları pembeleşinceye kadar kavurunuz arzuya göre çok az salça ilave edebilirsiniz..2 kilo küçük küçük doğranmış soğan yarım çay bardağı zeytinyağında iyice pembeleşene kadar kavrulur.

 

1 kase yarma azar azar su dökülerek yoğrulur. Kiraz yaprakları kolay sarılması için sıcak suda biraz bekletilip süzülür. Yoğrulan iç iç kiraz yapraklarına sarılıp tencereye dizilir. (Asma yaprağından farklı olarak kiraz yaprağının kenarları içe katlanmaz) Üzerini geçmeyecek kadar su eklenir, yemek tabağı kapatılarak pişirilir. Pişen sarmaların suyu süzülür ve soğuk sudan geçirilir.Yaprakları mevsiminde salamura yapabilirsiniz.Yaprak sarılmadan tuzunu gidermek için suda bekletilir.

köfte

Ayrı bir tencereye 2 buçuk kilo yoğurt ve 4 yemek kaşığı un koyulup çırpılır. 1 buçuk litre su dökülüp devamlı karıştırılarak pişirilir. Koyulaşan meyanenin içine sarmalar atılır. Üzerine dolu dolu 1 yemek kaşığı kavrulmuş soğandan konur. 2 yemek kaşığı erik ekşisi veya nar ekşisi konur. Bir iki taşım daha kaynatılır.Servis tabağına boşaltılan yemeğin üzerine  soğanlar konur.

“Eskiden kentte ‘avrat köftesi’ diye adlandırılırdı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir