Kabak Tatlısı

Sofraların renkli yüzü, kabakgiller ailesinin en tatlı besinlerinden bal kabağını  çok iyi bir beta-karoten, C, K, E vitamini, magnezyum, fosfor ve demir kaynağı olan bal kabağının sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Özellikle soğuk kış günlerinde sofralara çeşitli tariflerle bal kabağını getirerek vücudun enerjisini artırmak ve hastalıklardan korunmak mümkün.

Balkabağı tatlısının tarifini vereceğim:)

Çok kolay ve lezzetli bir tatlıdır.

bal kabağı tatlısı tarifi

Kabak Tatlısı Malzemleri

2 kg bal kabağı
3 su bardağı şeker

SÜSLEMEK İÇİN
Ceviz
Tahin

Kabak Tatlısı Yapılışı

İlk olarak kabağı alıp bir güzel dilimliyoruz. Sonrasında dilimlenmiş parçaların kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkartıyoruz. Ardından kabakları iyice yıkıyoruz.Kabakları 2-3 parmak genişliğinde istediğimiz şekillerde doğruyoruz. Burada büyüklüğü tamamen nasıl seviyorsak ona göre ayarlayabiliriz. Ama çok da küçük olmamasına dikkat etmek gerek. Çünkü pişerken çok fazla dağılmamaları lazım.

kabak

Ardından büyük ve geniş bir tencere alıyoruz. Doğradığımız kabakları tencereye diziyoruz ancak aralara kat kat mutlaka toz şeker serpiyoruz. Toz şekerin direkt üstünde değil de aralarda olması çok önemli. Bu şekilde kabakları 2 ya da 3 saat boyunca tencerenin kapağı kapalı bir şekilde bekletiyoruz. Bu aşamada kabak suyunu salacak. Yani sonrasında tekrar su kullanmamıza gerek kalmayacak.Bazı kabakların türü farklı olabiliyor eğer kabak suyunu bırakmazsa siz su ekleyebilirsiniz:)

Yeteri kadar beklemiş olan ve suyunu salmış olan kabaklarımızı artık pişirebiliriz. Ocağı orta ateşe getiriyoruz ve kabaklar yumuşayana dek pişiriyoruz. Kabağın şerbetinin koyulaşması gerekiyor. Bunun için bir süre kapağı açık bir şekilde pişirmekte fayda var.

tatlı

Kabak tatlısını servis tabağımıza alıp dilediğimiz gibi süsülüyoruz.Tahin ve ceviz çok yakışıyor..

şerbetli tatlı

Svd Mrd

Ben Sevda 1981 Malatya doğumluyum,evli ve 3 çocuk annesiyim.Ben yemek yapmayı, eşimde yemek yemeyi çok seviyor.Ne demişler erkeğin kalbine giden yol midesinden geçermiş:)Bu sebeple o konuda çok iyi anlaşıyoruz.Bunların dışında birazda teknoloji merakım var.Araştırma ve yeni şeyler öğrenmek en çok sevdiğim şeydir.Bu sebeple Web tasarım kursuna gidip kendime site açmaya ve yaptığım yemekleri paylaşmaya karar verdim:)Denenmiş,pratik,kolay ve evde bulabileceğiniz malzemelerle yapılmış tariflerle aranızda olacağım.Yemeksunumu.com aile sıcaklığı sunan,samimi görsel ve tarifleri ile her zaman sizlerle birlikte olacaktır.Bugün ne pişirsem derdine son verip sitemizi incelemeye başlayabilirsiniz.Zamanla sizlerde tariflerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir