Hamsi Tava

Hamsi Tava, öğünlerde, mevsimlik sebze salatası ve limonla, tek kap yemek olarak tüketilir. Arkasından tatlı yeme alışkanlığı vardır. Daha çok Karadeniz yemeği olarak bilinmekle birlikte, bugün hemen her yörede tüketilmektedir. Hamsinin en çok bilinen pişirilme şeklidir.

hamsi tava nasıl yapılır

Hamsi Tava Malzemeler

700 gr temizlenmiş hamsi
3-4 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı tuz

 

Kızartmak için
1 su bardağı mısır unu
1 çay bardağına yakın sıvı yağ

 

 Hamsi Tava Yapılışı

Öncelikle yıkadığımız balıkların kılçıklarını çıkartıyoruz..

 

hamsi

Sarımsak,baharatlar ve tuzu ekleyip harmanlıyoruz…Daha sonra 2 hamsiyi birleştirip bir tepsiye koyuyoruz..

hamsi tava

İki tarafınıda mısır ununa bulayıp tavaya diziyoruz..hamsili pilav

 

Üzerine yağ ekleyip iki taraflı pişiriyoruz…Tava büyük olduğu için tavayı sağa sola çevirmemiz gerekiyor…

hamsi nasıl ayıklanır

Kızarınca diğer tarafını çeviriyoruz… Hamsi tava servise hazır…

hamsilipilav

Hamsi tava yapmanın püf noktaları

Hamsiyi yakalamak kadar tavada pişirmesi de büyük ustalık istiyor. İyi bir hamsi tava yapmak için hamsinin pişirme süreçleri de önemli oluyor. İşte hamsi tava yapmanın püf noktaları

– Hamsiler öncelikle iyi bir şekilde karın bölgelerinden el yordamıyla temizleniyor. Temizlenmiş hamsileri bol suda ve tek tek yıkanıyor. Daha sonra bir süzgece alınarak tuzlandıktan sonra suyunun süzülmesi bekleniyor.

– Mutfak tezgahının üzerine temiz bir kağıt serip, süzgeçte süzülen balıkların iyice sularını çekmesi için kağıt üzerine alınıyor.

– Yine tezgah üzerine serdiğiniz başka bir kağıt üzerine bir bardak kadar mısır unu koyuluyor.

– Hamsiler teker teker mısır ununa bulunuyor. Dilerseniz bu aşamada unun içine baharat yada tuz ilavesi de yapılabiliyor.

Svd Mrd

Ben Sevda 1981 Malatya doğumluyum,evli ve 3 çocuk annesiyim.Ben yemek yapmayı, eşimde yemek yemeyi çok seviyor.Ne demişler erkeğin kalbine giden yol midesinden geçermiş:)Bu sebeple o konuda çok iyi anlaşıyoruz.Bunların dışında birazda teknoloji merakım var.Araştırma ve yeni şeyler öğrenmek en çok sevdiğim şeydir.Bu sebeple Web tasarım kursuna gidip kendime site açmaya ve yaptığım yemekleri paylaşmaya karar verdim:)Denenmiş,pratik,kolay ve evde bulabileceğiniz malzemelerle yapılmış tariflerle aranızda olacağım.Yemeksunumu.com aile sıcaklığı sunan,samimi görsel ve tarifleri ile her zaman sizlerle birlikte olacaktır.Bugün ne pişirsem derdine son verip sitemizi incelemeye başlayabilirsiniz.Zamanla sizlerde tariflerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir