Organik Çökelek ve Tereyağı Yapımı

Çökelek ve Tereyağı Yapımı

çökelek tereyağı yapımı

Yayık olmadan evde tereyağı ve çökelek yapalım :)Annem yıllardır yapıyor.Ben de yapmaya başladım:)Hem kol kaslarımızı çalıştırıyoruz hem organik tereyağı ,çökelek yapıyoruz.

Organik Çökelek ve Tereyağı Malzemeleri

Yoğurt Kaymağı

Tuz

Soğuk su

 

Çökelek ve Tereyağı Yapımı

Yoğurdumu evde kendim yapıyorum.Organik günlük süt ile yoğurdumuzu mayalıyoruz.Daha sonra üzerine biriken kaymakları bir süre topluyoruz.Ben her seferinde dolap poşetine koyup buzluğa koydum .Daha sonra 4-5 tane poşet çıkarıp 5 kiloluk bidona koyuyoruz üzerine 2-3 su bardağı  su ekliyoruz . 15-20 dk gidip gelip çalkaladım.Çalkalama işlemini tereyağı parçacıkları şişenin yüzeyine yapışıp görünmeye başlayana kadar devam edin..Bidonu çok fazla doldurmamamız gerekiyor.Öyle olunca yağ toplanması zor oluyor.İyice çalkaladıktan sonra bidonu dolaba koyuyoruz veya içine buz atıp bekletiyoruz.Böylelikle yağımızı katı bir şekilde üste toplanıyor.Süzgeç yardımı ile yağımızı süzüyoruz.

 

tereyağı

Yağımızı yıkayıp bir kaba alıyoruz.

tereyağı

Süzgecin altında toplanan ayranı ocağa koyup kaynatıyoruz,garanti olması için içine bir-iki damla limon damlatıyoruz.Hiç karıştırmıyoruz ve kaynamasını bekliyoruz.Kaynayınca kesiliyor.Soğuyunca tülbent yardımı ile süzüyoruz.İstersek tereyağına ve çökeleğe tuz ekliyoruz.

 

çökelek

Kalan suyu dökmüyoruz.Çok faydalı ve vitaminli olan su ile ben tarhana çorbası yaptım sizde dilerseniz çorba yapın,dilerseniz poğaça mayalayın,makarna  veya ekmek yapın bu size kalmış.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir