Aşure Nasıl Yapılır?

Aşura/aşure, Arapça’da 10 anlamına gelen “aşara” kelimesinden türemiştir. Türkçe’ye Arapça’dan geçmiş bir kelimedir. Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler tarafından kutsal sayılıp ibadet ve dualarla geçirilen bugünün sembolü aşuredir.

Aşure, hicri takvime göre muharrem ayının onuncu günü yapılır. İslam inancına göre muharrem ayının onuncu günü, Nuh, Büyük Tufan’dan sonra karaya çıktığında kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır.

Aşurenin sabit bir tarifi yoktur. Çeşitli bölgelerde farklı tarifler uygulanmaktadır. 7 temel malzeme kullanılarak yapılır, bazı yörelerde ise 10 malzeme kullanılır. Aleviler ise 12 malzeme kullanarak yaparlar.

Hayvansal besin içermemesi dolayısıyla vegan ve vejetaryen beslenmeye de uygun bir tatlıdır.

Aşure; Hıristiyan, Yahudi, Ermeni ve Rum kültürlerinin de bir parçasıdır. Ermeniler 6 Ocak’ta “anuş-abur”, Rumlar ise buğday, kuru üzüm ve baş ile koliva yaparlar.

Alevi kültüründe, Kerbela Savaşı’nda Hüseyin’in öldürüldüğü gün aşure pişirilir. Aşurenin hayvansal gıda içermemesi ile şiddetin reddedilmesi arasında bir bağ kurulur.

aşure

Aşurenin tarihçesi

İlk olarak Nuh tufanının onuncu günü yapıldığı rivayet edilir. Aşureyi Asurlulardan günümüze her topluluk kendi inanışına göre yapmıştır. İlk dönemler rafine şeker bulunmaması sebebiyle, şeker yerine meyve kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Aşure malzemeleri

Temel malzeme buğdaydır. Bunun yanı sıra yapımında su, nohut, toz şeker, fasulye ve pirincin yanı sıra ceviz, çam fıstığı badem, nar, susam ve tarçın gibi kuruyemişler, meyveler ve baharatlar kullanılır.

asure

Aşurenin kıvamı

Aşure, ne sulu ne de katı olmalıdır. Bu sebeple su ve buğday oranı önemlidir. Her bakliyatın suyu emme oranı farklı olduğundan yaparken dikkatli olmak gerekir. Aşureyi ocaktan alırken içindeki bakliyatın suyu biraz da çekeceğini hesaba katmalısınız. Malzemeler iyi pişirilmelidir. Aşure tam berrak olmaz. Buğday, aşureye koyu krem tonlarında bir renk verir.

aşure nasıl pişirilir

Aşurenin sunumu

Aşure meyvelerle renklendirilir. Üzerine pembe nar taneleri, turuncu kayısı parçaları, yeşil fıstık taneleri konular aşure süslenir. Derin kaselerde servis edilir.

Aşure Malzemeleri

 

2 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı nohut
5 su bardağı tozşeker
1 su bardağı kuru fasulye
15 su bardağı su
1 su bardağı kuru üzüm
1 su bardağı küp doğranmış kayısı
1 su bardağı doğranmış kuru incir
1 portakal

 

Süsleme için:

1 su bardağı kuş üzümü
Çekilmiş ceviz içi, Antep fıstığı Tarçın, nar taneleri

 

Aşure Yapılışı

Fasulye, nohut ve üzümü yıkayıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın.
Kuru fasulye,nohut ve buğdayı yıkayıp bir tencereye alın üzerine suyu ekleyin (düdüklü tencere varsa daha iyi olur ,20 dakika pişirdikten sonra kapağı açılıp öyle pişirilir)buğday iyice açılıp ,nohut fasulye pişince şekeri ilave edin..Kaynayınca hazırladığınız meyveleri üzerine ekleyin ve 10 dakika kaynatıp kapatın..
Servis kaselerine alıp üzerini istediğiniz gibi süsleyin..

Svd Mrd

Ben Sevda 1981 Malatya doğumluyum,evli ve 3 çocuk annesiyim.Ben yemek yapmayı, eşimde yemek yemeyi çok seviyor.Ne demişler erkeğin kalbine giden yol midesinden geçermiş:)Bu sebeple o konuda çok iyi anlaşıyoruz.Bunların dışında birazda teknoloji merakım var.Araştırma ve yeni şeyler öğrenmek en çok sevdiğim şeydir.Bu sebeple Web tasarım kursuna gidip kendime site açmaya ve yaptığım yemekleri paylaşmaya karar verdim:)Denenmiş,pratik,kolay ve evde bulabileceğiniz malzemelerle yapılmış tariflerle aranızda olacağım.Yemeksunumu.com aile sıcaklığı sunan,samimi görsel ve tarifleri ile her zaman sizlerle birlikte olacaktır.Bugün ne pişirsem derdine son verip sitemizi incelemeye başlayabilirsiniz.Zamanla sizlerde tariflerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir